anlayış miyom – temel bilgiler

Rahim pelvis içinde kaslı, içi boş, armut şeklinde bir organdır. alt kısım vajina açılır serviks içine daralır.

Myomlar iyi huylu (kanser dışı) tümörlerdir, veya kas ve rahim bağ dokusu oluşumlardır. Genellikle yavaş büyür ve rahim içinde oluşabilir, rahim duvarı içinde veya rahim dış yüzeyi üzerinde. Bunlar üreme çağındaki kadınların% 50% 20 görülür. Myomlar Afro-kadınlarda daha sık görülür.

genellikle ağır, uzun süreli dönemler – miyom olan kadınlar rahim ağrısı ve anormal kanama olabilir. Daha küçük myom ile birçok kadın hiç belirti görülmez.

Normal üreme sırasında, rahim duvarında döllenmiş bir yumurta implantlar kendisi. Bebek doğuma kadar beslenen nerede embriyo gelişir ve bir bebek haline büyür ve bu burada.

Uterus miyomları rahim şeklini değiştirmek ve zor hamile kalmayı yapabilir. Myomlar ayrıca düşüklere yol açabilir.

Bazı durumlarda, rahim dışında bağlanmış bir lif burkulma olabilir veya büyük fibroidler bunları kan ve oksijen aç bırakarak kan tedarik büyümek. Bu durumda, aniden karın keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. rahim sözleşme olabilir, çünkü bu ağrı, sancıların benzer doğa içinde crampy hissedebilirsiniz.

Erken labo; bebek birt için ‘baş aşağı’ konumlandırılmış değildir; Fetus poorl büyür; sonra teslim anne Kanama;, plasenta dekolmanı (plasenta rahim duvarından ayrılır Düs

Myomlar mesane veya bağırsak basıncına neden, ya da seks ağrılı hale getirebilir. Onlar dönemleri çok ağır hale gelmesine neden olursa, bunlar anemi (kandaki kırmızı kan hücrelerinin düşük seviyelerde) yol açabilir.

Bazı miyomlar hamilelik sırasında Ayrıntı. Gebelik sırasında myom sahip komplikasyonlar şunlardır

Myomlar genellikle menopoz sonrasında küçültmek.

Myomlar genetik mutasyonlar nedeniyle geliştirmek için düşünülmektedir. Büyüme hormonu ile ilgilidir; doğum kontrol hapları, östrojen replasman tedavisi, gebelik myom büyümeye ve genişlemeye neden olabilir.

KAYNAK; Cancer Society; Lebovic, D, Gordon, J, Taylor, R. Reprodüktif Endokrinoloji && değilim; İnfertilite, Scrubb Tepesi Press, 2005; Ulusal Tıp Kütüphanesi: “Rahim Myomlar.