anlayış romatoid artrit – Tedavi

romatoid artrit ile ana tedavi hedefleri enflamasyonu kontrol ve yavaşlatmak veya RA aşağı durdurmak için vardır.

NSAID

romatoid artrit tedavisinin bir parçası olarak, doktorunuz muhtemelen bir nonsteroid antiinflamatuvar ilaç (NSAID) reçete edecektir. Bu ilaçlar ağrıyı ve iltihabı azaltır ama RA yavaşlatmak yok. Eğer şiddetli RA orta var ise, muhtemelen daha da eklem hasarı önlemek için diğer ilaç almak gerekir.

Over-the-counter NSAID ibuprofen ve naproksen dahildir. daha uzun ömürlü sonuçlar ile daha yüksek bir doz sunmak ve gün boyunca daha az doz gerektiren RA olan insanların çoğu bir reçete NSAID gerekir.

Doktorunuz dikkate alacaktır birçok reçeteli NSAID vardır. Hepsi kalp krizi ve felç riski hakkında bir uyarı taşırlar. NSAID da kan basıncını yükseltebilir ve mide tahrişi, ülser ve kanamaya neden olabilir.

Size ve doktorunuza potansiyel risklere karşı NSAID yararlarını ağırlık olabilir. Sizin için doğru olanı bulmak için birkaç farklı olanları denemek zorunda kalabilirsiniz.

“DMARD” hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaçlar anlamına gelir. Bunlar yavaş yardım veya daha kötüye gitmesini RA durdurun.

Doktorlar genellikle ilk romatoid artrit tedavisinde metotreksatın. tek başına iltihabı sakin değilse, doktorlar deneyin ya DMARD farklı türde bir ekleyebilirsiniz. Diğer DMARDs hidroksiklorokin (Plaquenil), leflunomid (Arava) ve sülfasalazin (Azulfidine) içerir.

Romatoid artritte, aşırı aktif bir bağışıklık sistemi eklemleri ve vücudun diğer alanları hedefler. DMARDs bağışıklık sistemini frenlemek, ama onlar kendi hedefleri seçici değildir. Enfeksiyon ve diğer yan etki çeşitli yol açabilir.

DMARD’ların, özellikle metotreksat, şiddetli romatoid artrit dramatik iyileştirmeler yaptık ve eklemleri tasarruf yardımcı olabilir.

Tofacitinib (Xeljanz) DMARD farklı bir türüdür. RA katılan bağışıklık sisteminin belirli bir kısmını etkiler, çünkü, o da ciddi bir enfeksiyon riski vardır.