antibiyotik ve daha fazlası – türüne göre tüberküloz tedavisi

tüberkülin deri testi (TDT) – aynı zamanda yaygın PPD olarak da bilinen ve bir muayenehane veya sağlık bölümünde gerçekleştirilen – çoğu insan TB güvenilir bir dedektördür. Nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemi bu tür sağlık çalışanları ya da enfekte kişilerin yakın temas ve yüksek risk altında olanlar gibi yeni enfeksiyon riski taşıyan bireylerde TB tespit etmek için kullanılır. TB bakteri sıvı saflaştırılmış protein türevi küçük bir miktar (PPD) sadece koluna derinin üst tabakasının altında enjekte edilir. iki ya da üç gün sonra, bir doktor ya da hemşire testi pozitif olup olmadığını görmek için kolunuzu değerlendirecektir. o ise, enjeksiyon yerinde sert, kırmızı Welt olacaktır. Pozitif sonuç enfeksiyon aktif olmasa bile, sen TB ile enfekte olmuş demektir.

Test pozitif ise, tam bir fizik muayene yapmak ve akciğerlerin bir X-ray sipariş olacaktır sağlık kuruluşu hastalığı etkin olup olmadığını ortaya çıkarmak için. TB ile akciğer enfeksiyonu için yüksek şüphe hastalar için, diğer testler tükürük örnekleri kullanılarak sipariş edilecektir. Bu numuneler pozitif gel, sen aktif akciğer TB var.

TB etkin olup olmadığı, düzenli olarak doktor tarafından takip edilmelidir.

Eğer verem bulaşmış konum ama aktif hastalık yoksa, doktorunuz aktif tüberküloz gelişmekte için risk faktörleri üzerinde gidecek ve tedavi seçenekleri tartışacağız. Bir antibiyotik olarak adlandırılan izoniazid (INH), genellikle aktif hale gelen uyuyan enfeksiyonu önlemek için reçete edilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla dokuz ay INH bir günlük doz almak ve size hepatit (karaciğer iltihabı) ve periferik nöropati (sinir hasarı) gibi önemli yan etkiler olmadan ilacı tolere emin olmak için düzenli olarak sizi değerlendirecektir. yaşla birlikte INH artışı alarak riskleri. Buna ek olarak, doktorunuz INH özel yan etkilerini önlemek için B6 vitamini (piridoksin) önerebilir. Alternatif bir tedavi INH ve rifapentin (Priftin) sağlık çalışanı tarafından gözlemlenen üç ay ve doğrudan verilen haftalık tedavisine içerir. Bu rejim, diğer ilaçlarla etkileşimleri vardır ve aynı zamanda önemli yan etkileri olabilir.