Ayın sebze: rizom – zencefil, Havlıcan, tumeric

Michael W. Smith, M; 2005 29 Eylül

Rizomlar budaklı yeraltı onların keskin ve lezzetli eti için bilinen sapları vardır. rizom ailesi birkaç diğer, daha az bilinen rizomlar arasında zencefil, zerdeçal ve GalanGal içerir. Rizomlar herhangi besinlerin önemli bir kaynak değildir – onlar nadiren bir porsiyon teşkil büyük yeterince miktarlarda yenen çoğu özellikle çünkü. Zencefil onun baharatlı aromatik kökleri bilinen bir tropikal Asya bitkidir. Eski Hindistan’da, zencefil ruhsal vücut temizlemek inanılırdı.

Aynı zamanda bir gıda koruyucu olarak antik çağlarda kullanılan ve sindirim problemlerini tedavi yardımcı olur. Sindirim sorunları tedavi etmek için, Yunanlılar ekmek hamuruna sarılmış zencefil yemek istiyorum. zencefilli: Sonunda zencefil dünya sevgisi bugün birçok bu harika tedavi oluşturarak ekmek hamurunun eklendi!

Zencefilli gazoz sonunda ishal, bulantı ve kusma için bir çare olarak İngilizce ve Colonial America tarafından yapılan zencefil bira kaynaklandı.

Zencefil tropik ve sıcak bölgelerde büyür ve bu nedenle şu anda en bol olduğu Jamaika gelen en kaliteli zencefil ile Batı Afrika, Batı Hint Adaları, Hindistan ve Çin’in bölgelerinde yetiştirilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, zencefil Florida, Hawaii büyüdü ve Texas doğu kıyısında edilir.

güçlü, tatlı, henüz odunsu koku ile zencefil karakterizedir. Bu kaba henüz lifli olabilir krem-sarı eti beyaz renkli tan olduğunu.

Zencefil

Porsiyon Boyutu: 48g

Porsiyon başına tutarlar

% Günlük değer

kalori 40

Yağ 0G gelen Kalori

Toplam Yağ 0g

0%

Doymuş Yağ 0g

0%

sodyum 5mg

0%

Toplam Karbonhidrat 9g

% 3

Diyet Lif 1g

% 4

şekerler 1g

protein 1g

A vitamini

0%

C vitamini

% 4

Kalsiyum

0%

Demir

% 2

* Günlük Miktarlar 2,000 kalori diyet dayanmaktadır.

Galangal (guh-LANG-gul) bitki Alpinia Galanga (veya Languas Havlıcan) gelir ve daha Havlıcan, galangale ve Galang dahil olmak üzere birçok ortak adları vardır.

Havlıcan rizom (kök) tadı ve görünümü zencefil benzer. Ağırlıklı kurutulmuş veya toz, Asya pazarlarında bulunan ve dondurulmuş, taze satılıyor. Galangal da iyi Avrupa orta çağ pişirme bilinmektedir. kurutulmuş ve toz haline getirilmiş sürümleri sadece bir tutam genellikle ihtiyaç vardır.

Havlıcan sık sarımsak, zencefil, biber ve limon ile birlikte balık ve kabuklu deniz ürünleri tarifleri kullanılır.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba