Bir mahalle köpek ya da kedi beni ısırırsa ne yapmalıyım?

b Yanıt; HHS (Sağlık ve İnsani Hizmetler ABD Bölümü)

Bir kedi veya köpek ısırması dahil olmak üzere herhangi bir hayvan lokma için tıbbi değerlendirme, başvurmalıdır. yara temizliği ve soyunma yanı sıra ana nedenlerinden biri kuduz taranması için olduğunu. Kuduz falan, köpek, kedi, ve sansarlarda nadir olduğunu ve bu hayvanlar tarafından sokması çok düşük risk taşırlar. Kedi (veya köpek ya da gelincik) Eğer ısırıldı zamanda sağlıklı göründü, bu 10 gün boyunca sahibi tarafından sınırlı ve görülebilir. Çoğu durumda, herhangi bir önleyici antirabies tedavi gereklidir. ve ABD’de hiç kimsenin şimdiye kadar sonra hastalık belirtileri göstermeden 10 gün boyunca karantinaya alındı, bir köpek, kedi, gelincik ya da gelen kuduz küçülmüştür.

Bir köpek, kedi, gelincik ya da zaman hasta görünüyorsa size ısırıkları ya da 10 günlük karantina sırasında hasta olursa, bu kuduz belirtileri için bir veteriner hekim tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca antirabies tedaviye ihtiyacı hakkında doktora başvurmalıdır.

10 günlük karantina süresi hayvan kuduz ile hasta olabilir aslında sağlıklı görünen, fakat olabilir uzak ihtimaline karşı bir önlemdir. kudurmuş köpekler, kediler ve gelinciklerin üzerinde yapılan sayısız çalışmalar, biz bir kas içine oluyor kuduz virüsü sinirler içinde hareket ederek beyne giriş siteden yolculuk olduğunu biliyoruz. (Kuluçka dönemi olarak da bilinir), bu süre içinde, hayvan hasta görünmemektedir. Kuluçka haftalar ya da aylar sürebilir. virüs hayvanın tükürük henüz olmadığı için bu dönemde hayvanın bir ısırık kuduz riski taşımaz. Sadece geç hastalıkta, virüs beyin ulaştı ve virüs tükürük bezleri ve tükürük geçmek yok iltihabı neden orada çarpılır sonra. Virüs beyinde çarpılır sonra, hemen hemen tüm hayvanların kuduz hasta olmanın ilk belirtileri gösteriyor. Bu işaretlerin çoğu eğitimsiz gözlemci eşitlemek için açıktır. Daha sonra kısa bir süre içinde, genellikle üç ila beş gün virüs hayvan kuduz kusursuz işaretler gösterir beyin kadar hasara neden olur. Köpek karantina süresince bu işaretleri görünmüyor, bu onun ısırık üzerinde kuduz geçecek kadar hasta olmadığını varsaymak oldukça güvenlidir.

sourc; Yanıtlar, HHS (Sağlık ve İnsani Hizmetler ABD Bölümü).