buğday kepeği: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Kepek, Tahıl Fiber, Dekstrin de BlÃ, Diyet Lifi, Elyaf Alimentaire, Fiber CÃrÃalière, Gehun, Godhoom, Salvado de Trigo, Oğul Oğul de BlÃ, Triticum aestivum, Triticum Aestrivum Triticum sativum, Buğday, Buğday Dekstrin.

Buğday bir bitkidir. Tahıl (kepek) dış kabuk ilaç yapmak için kullanılır; Buğday kepeği, mide kanseri, göğüs kanseri, safra kesesi hastalığı, hemoroid ve hiatal fıtığı, (kanser de dahil olmak üzere) Kolon hastalıklarının önlenmesi için diyet lifi kaynağı olarak kullanılır. Ayrıca, hassas bağırsak sendromu (IBS), yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı, ve tip 2 diyabet kabızlık tedavisi için kullanılır.

Buğday kepekler kolon hızlandırmak ve dışkı çıkışı ve bağırsak frekansını artırarak kabızlık yardımcı olur.

Muhtemelen Etkili fo; Kabızlık. buğday kepeği alarak hafif kabızlık tedavisinde ve normal bağırsak fonksiyonunu geri yüklemek için etkili olduğu görünüyor, ama dışkı yumuşatmak için görünmüyor; İrritabl bağırsak sendromu (IBS). buğday kepeği alarak mide ağrısı azaltmak ve IBS hafif-orta olan kişilerde bağırsak fonksiyonunu artırabilir. Bununla birlikte, guar sakızı kadar etkili olabilir; Kan basıncını düşürücü. buğday kepeği alarak kan basıncında mütevazı ama önemli azalmalar üretmek gibi görünüyor; mide kanseri önleme; hemoroid önlenmesi; Muhtemelen Etkisiz fo; kolon (bağırsak) ya da rektum kanseri önlemede. Birkaç büyük iyi tasarlanmış çalışmalar lif yardımcı olabilecek önerdi önceki kanıtlara rağmen, ön-kanserli tümörlerin tekrarını önlemek değil, buğday-kepek fiber de dahil olmak üzere fiber gösterdi; 2 tip diyabet. buğday kepeği alarak sürekli kan şekeri kontrolü artırmak için görünmüyor. Ayrıca, kan basıncı, kan yağ, pıhtılaşma faktörleri, homosistein, C-reaktif protein, veya tip 2 diyabetli hastalarda kalp hastalığı ile bağlantılı diğer faktörlerin artırmaz; Yetersiz Kanıt fo; Meme kanseri; Safrakesesi rahatsızlığı; Mide fıtığı; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için buğday kepeği etkinliğini değerlendirmek için gereklidir.

çoğu insan kullanmak için buğday kepeği güvenlidir. İlk kullanıldığında özellikle, gaz (gaz) ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve emzirme: Buğday kepekler gebelik ve emzirme sırasında güvenli gibi görünüyor.

Buğday kepeği lif yüksektir. Fiber emilimini azaltır ve digoksin etkinliğini (Lanoxin) azaltabilir. bu etkileşimi önlemek için önce dört saat buğday kepeği sonra, genel bir kural olarak, ağızdan alınan ilaçlar bir saat alınmalıdır.

Aşağıdaki dozlarda bilimsel Araştırma, incelenmiştir; Moût BY; kabızlık için: Günde buğday kepeği 20 ila 25 gram. Gün başına 40 gram Resim günde 20 gram daha etkili olduğu görülmektedir; irritabl bağırsak sendromu (IBS) tedavisi için: 12 hafta boyunca günde buğday kepeği 30 gram; tam buğday unu, buğday gevreği, ve kahverengi pirinç 3-6 gram, bir Ulusal Kolesterol Eğitim Programı (NCEP) adım 1 diyet ile birlikte: yüksek tansiyon için. Günde diyet lif alımı için yeterli alımı (AI) düzeyleri belirlenmiştir. 3 yaşına kadar çocuklar için 1, AI çocuklar için 4 ila 8 yıl, 25 gram, 19 gram. erkek 9 ila 13 yıl boyunca, AI erkekler için, 14 ila 18 yaş, 38 gram 31 gram. kız 9 18 yıl boyunca, AI 26 gramdır. erkekler 19 ila 50 yıl boyunca AI 38 gram ve 51 yaşından büyük erkekler için 30 gramdır. Kadınların 19 ila 50 yıl boyunca AI 25 gram ve 51 yaşından büyük kadınlar için 21 gramdır. Hamileler için AI 28 gram ve emziren kadınlar için 29 gramdır. bir yıldan az henüz belirlenmedi çocuklar için AI; lif için tolere edilebilir üst alım düzeyleri (UL), istenmeyen yan etkiler beklendiği en yüksek alım seviyesi, set edilmemiştir.

Referanslar

Alberts DS, Martinez ME, Roe DJ, vd. Kolorektal adenom nüks üzerine yüksek lifli tahıl takviyesi etkisi olmaması. Phoenix Kolon Kanseri Önleme Hekim Ağı. N Engl J Med 200; 342: 1156-1162.

Anon. tahıllar, lif ve kolorektal ve meme kanserleri üzerinde uzlaşı bildirgesi. Avrupa Kanser Önleme konsensüs toplantısı Tutanakları. Santa Margheritia, İtalya, 02-05 Ekim 1997. Eur J Cancer Önceki 199; 7: S1-83.

Anti-E, Pignataro G Armuzzi A, ve ark. Su takviyesi fonksiyonel kabızlığı olan erişkin hastalarda dışkı sıklığı ve laksatif tüketim yüksek lifli diyetin etkisini artırır. Hepatogastroenterology 199; 45: 727-32 ..

Badiali D Corazziari E Habib FI, et al. Kronik Organik olmayan kabızlık tedavisinde buğday kepeği Etkisi. Bir çift kör randomize kontrollü. Dig Pis Sci 199; 40: 349-56 ..

Chandalia E, Garg A, Lutjohann D, ve ark. Tip 2 diyabetli hastalarda yüksek diyet lifi alımının yararlı etkileri. N Engl J Med 200; 342: 1392-8.

Chiesara E BORGHINI R Marabini. Diyet lifi ve ilaç etkileşimleri. Eur J Clin Nutr 199; 49: S123-8.

Gıda ve Beslenme Kurulu, Tıp Enstitüsü. Enerji, Karbonhidrat, Fiber, Yağ, yağ asitleri, kolesterol, protein ve Amino Asitler (Makrobesinler) için Diyet Referans girişleri. Washington, DC: National Academy Press, Boş 2002.: http://www.nap.edu/books/0309085373/html/.

Fuchs CS Giovannucciye EL, Colditz, GA, ve ark. Diyet lif ve kadınlarda kolorektal kanser ve adenom riski. N Engl J Med 199; 340: 169-76.

GOVERS MJ, Gannon NJ, Dunshea FR ve diğ. domuzlarda yapılan bir çalışmada: Buğday kepekler kolon kanseri riskine ilişkin dirençli nişasta ve luminal indekslerinin fermantasyon siteyi etkiler. 199 Gut; 45: 840-7.

Griffenberg L, Morris M, Atkinson N, Levenback C. radikal histerektomi aşağıdaki barsak fonksiyonları üzerindeki diyet lifi etkisi: randomize bir çalışma. 199 Onocol Gynecol; 66: 417-24 ..

Hallfrisch J, Scholfield DJ, Behall KM. orta hiperkolesterolemik erkeklerde arpa veya kepekli ve kahverengi pirinç içeren tam tahıllı diyet düşük kan basıncı. Nutr Res 200; 23: 1631-1642.

Helton W; SSAT, AGA, ASGE Konsensus Paneli. Benign anorektal hastalık 2001 konsensüs ifadesi. J Gastrointest Surg 200; 6: 302-3.

Jenkins DJ Kendall CW Augustin LS, et al. tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık için glisemik kontrol ve risk faktörleri üzerinde buğday kepeği etkisi. Diabetes Care 200; 25: 1522-8 ..

Jensen SL Harling lH, Tange G, ve ark. üçüncü derece hemoroidler lastik bant ligasyonu sonrası semptomların önlenmesi için bakım kepek tedavisi. Açta Chir Scand 198; 154: 395-98.

McRorie J Kesler J Bishop L, et al. dışkı objektif ölçümler ve GI belirtilerinin öznel raporlara buğday kepeği ve Olestra’nın Etkileri. Am J Gastroenterol 200; 95: 1244-1252.

Parisi GC zilli M Miani MP, ve ark. Bir çok merkezli, buğday kepeği diyet ve kısmen hidrolize guar zamkı (PHGG) arasında randomize, açık çalışma karşılaştırma: irritabl barsak sendromu (IBS) olan hastalarda yüksek lifli diyet takviyesi. Dig Pis Sci 200; 47: 1697-704 ..

Schatzkin A, Lanza E Corle D, ve ark. Kolorektal adenom nüks üzerine düşük yağlı, yüksek lifli diyet etkisi olmaması. Polip Önleme Çalışması Çalışma Grubu. N Engl J Med 200; 342: 1149-1155.

Terry P Lagergren J Ye B, et al. tahıl lifi alımı ve mide kardiya kanseri riski arasındaki ters ilişki. Gastroenterology, 200; 120: 387-91 ..

Van Horn L. Fiber, lipidler ve koroner kalp hastalığı. Nutr Komitesi Am Kalp Assn gelen sağlık profesyonelleri için bir açıklama. Sirkülasyon 199; 95: 2701-4.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon