gezgin ishali – Konu genel bakış

Gezgin ishali dünyanın gelişmekte olan bölgelerine geliştirilmiş, sanayileşmiş ülkelerden seyahat eden kişiler için yaygın bir tıbbi sorundur. Montezuma intikamı, Delhi göbek ve Türkiye trots: Traveler ishal bazen daha renkli isimlerle adlandırılır.

İshal; Karın krampları; Şiddetli dehidratasyon Hafiften; enerji, bulantı ve kusma Genel eksikliği; Ateş, kusma ve kan veya mukus ile dışkı. Bu belirtiler dehidratasyon ile sorunlara neden daha olasıdır ciddi ishal, var anlamına gelir. herhangi bir ilaç etkisini değiştirebilir Dehidrasyon oral kontraseptif veya Antimalaryallerin olarak, atılıyor.

Genellikle, gıda zehirlenmesi ya da bazen diğer belirtiler ile, kanlı olmayabilir bulantı, kusma ve ishal bazı kombinasyonu neden olur; kusurlu gıda, karın krampları, ishal, kusma ve yedikten sonra, erken stafilokok durumunda bir saat ve campylobacter durumunda olduğu gibi geç 10 gün gibi itibaren başlayabilir. Böyle Giardia gibi parazit enfeksiyonları semptomları geliştirmek için daha uzun sürebilir. Semptomlar türüne bağlı olarak, bir gün ay veya daha uzun bir çift kadar sürebilir …

Gezgin ishal genellikle bir bakteriyel enfeksiyon neden olur. Escherichia coli (E.coli), Campylobacter, Shigella veya Salmonella gibi bakteriler en sık nedenlerdir. Bu bakteriler suya insan veya hayvan dışkı ile kontamine. İçme suyu, su gıda yıkamak için kullanılan, ya da sulama suyu etkilenebilir. gezgin, bu suyu içen veya gıda kirlenmiş yiyor zaman, o ishal alacağı tahmin ediliyor.

az pişmiş olan ishal veya çiğ gıdalar, kontamine yiyecek, ya da (buz küpleri dahil) kirli su neden olan bakteri ortak kaynakları.

Gezgin ishali şiddetli hafif olabilir. Gelişmekte olan bir bölgede gelmeden, ilk 2 hafta içinde gezgin ishali deneyimi belirtileri gelişebilir ve genellikle 2 ila 3 gün içinde çoğu insan. Belirtileri şunlardır

gezgin ishal tedavisi, dehidratasyonu önlemek için sıvı içme reçetesiz ilaçların alınması ve bazı durumlarda, antibiyotik ve intravenöz (IV) sıvılarda içerir.

mide dinlendirin. birkaç saat ya da daha iyi hissediyor musun kadar yemeyin; şişelenmiş veya kaynamış su veya bir rehidrasyon içki ve tuzlu kraker, küçük ısırıkları sık, küçük yudumlar alın; Mümkünse, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) oral rehidrasyon tuzları ile yapılan bir çözüm içilir. tuzların paketler çoğu gelişmekte olan ülkelerde mağaza ve eczanelerde mevcuttur. tuzların ve suyun uygun miktarda ilişkin talimatları okumak için emin olun, haşlanmış ya da arıtılmış suyun bir paket ekleyin. oda sıcaklığında tutuldu, ya da soğutulursa 24 saat içinde ise 12 saat içinde solüsyon İçecek; Böyle genellikle yavaş ishal yardımcı olacak kraker, pirinç, ekmek, patates, ya da muz gibi yumuşak gıdalar, basit bir beslenmenin başlayın. senin ishal gitti sonra tekrar normal bir diyet yemek olabilir.