gluten hakkında gerçeği

Daha fazla bakkaliye ve sağlık, gıda mağazaları stok glutensiz ürünler. Bu gluten buğday yememeli sağlık nedenleriyle Çölyak hastalığı olan insanlar için iyi bir haber.

Yine paradoksal, çölyak hastalığı ve ya buğday hatta bir hassasiyet yok glutensiz ürünler için ulaşmak insanların çoğu, Peter H.R. Yeşil, MD, Columbia Üniversitesi’nde Çölyak Hastalığı Merkezi’nin direktörü söyledi. “Glutensiz ürünler için pazar tam olarak bilmiyoruz neden. Patlıyor. Birçok kişi, bir glutensiz diyet sağlıklı olduğunu algıladıkları sadece olabilir.”

Aslında, bu değildir. Çölyak hastalığı olan insanlar için, bir glutensiz diyet önemlidir. Ama diğerleri için, “insanlar çok dikkatli değilseniz, bir glutensiz diyet vitamin, mineral ve lif eksikliği olabilir,” Yeşil diyor.

Uzmanlar, dünyanın birçok insanın yaklaşık% 1 çölyak hastalığı olduğunu tahmin ediyoruz. gluten anormal bağışıklık tepkisinin neden olduğu bir durum, ince bağırsak astar zarar verebilir. Yani, sırayla, emilerek önemli besin önleyebilir.

10 gram ya da les; 20 gram Les; 25 35 gram; Hiç bir fikrim yok

Çölyak hastalığının belirtileri ishal, anemi, kemik ağrısı ve dermatit herpetiformis denilen ciddi cilt döküntüsü bulunmaktadır. Ama çölyak hastalığı, genellikle az ya da hiç belirti göstermez. bu nedenle kısmen, vakaların sadece% 5 ila% 10 ABD’de teşhis edilir, Yeşil diyor.

Eğer çölyak hastalığı olup olmadığını nasıl bilebilirsin? tek yolu, test edilecek olan. İlk test genellikle anormal bir bağışıklık yanıtı ile ilgili antikorları algılayan bir kan testidir. kan testi pozitif ise, bir biyopsi ince bağırsakların iç yüzeyinde iltihaba onaylamak için yapılır.

Bazı insanlar glutene duyarlı olabilir ama düpedüz çölyak hastalığı yok. Bu insanlar daha az gluten içeren bir diyet daha iyi hissedebilirsiniz.

Yani bir glutensiz diyet nasıl hissettiğimizi görmeye çalışalım çalışırken bize geri kalanı nesi var?

Yeni başlayanlar için, birçok ortak ve besleyici gıdalara hayır diyerek glutensiz araçları gidiyor. Glüteni, buğday, arpa, çavdar bulunan bir proteindir. Gluten aynı zamanda bulgur, farro, kamut, yazıldığından ve tritikale (buğday ve çavdar bir melez) de dahil olmak üzere buğday ile ilgili birçok tam tahıllı gıdalar, içinde gösterir. Bazı çölyak hastalığı uzmanları yanı sıra, yulaf sakınmak hastaları uyarıyor.