kepekli tahıllar sıska

* Parlak sarı Tahıllı Konseyi damga ararlar. 2005 yılında WGC tarafından başlatılan ve kepekli tahıllar, birçok gram ürünün bir porsiyon içerdiği tam olarak nasıl devletler oldu. 600’den fazla paketlenmiş öğeler üzerinde bulunan, damga resmi standart değil ve FDA tarafından onaylanmış değildir. Ama bu sadece ne kadar tam tahıllı alıyoruz açık, meşru göstergesidir.

* Kelimeleden sakının. ekmek ve kraker çok tahıllı, 9-tahıl, ve 12 tane olarak etiketlenmiş olsa bile, bunlardan herhangi tam tahıllı olan hiçbir garantisi yoktur. Bu besinler yüksek tahıl soyulmuş-ziyade kepekli tahıllar daha kendi fiber çok ve besin işleme içerebilir. Bir ürün kepekli tahıllar sahip olduğunu doğrulamak için en iyi yolu dikkatle maddeler panelini inceleyerek etmektir. Bir öğe tam tahıl ise, kelime bütün tipik, tane adını, yani bütün çavdar veya tam mısır unu önce gelecek. Hangi% 100 buğday ekmeği etiketli veya bu malzemelerle buğday unu listeler var bir somun, kısa düşüyor nedeni budur.

* Tatlı şeyler üzerinde kolay gidin. Üreticiler kelime en iyi marjinal besleyici yeni yeniden formüle gıdalar kepekli tahıllar tokat vardır. Evet, bazı çerezler, örneğin, tam tahıllı un içeren ama hepsi şeker, yağ ve kalori ofset değil. Unutmayın: Tam tahıllı abur cubur hala abur besindir.

Kepekli tahıllar herhangi tahıl en minimal işlenmiş sürümleri bulunmaktadır. Tüm yenilebilir kısımları-kepek, endosperm ve tahıl alanında yetişen sadece yol bozulmamış mikrop vardır. Biz bugün yemek tanelerinin çoğunluğu besinlerin çok uzak şeritler bir süreç, rafine edilir. Kepekli tahıllar, aksine, tüm lif, vitaminler, mineraller ve saklayın. quinoa ve buğday çilek gibi neredeyse her süpermarket şimdi stokları bile egzotik çeşitleri (bunlar bir zamanlar karanlık kepekli tahıllar üzerinde bilgi için aşağıdaki sözlüğe bakınız). sıcak aylarda sıkıca kapalı kaplarda saklayın ve buzdolabına.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba