romatizmal artrit nedir?

Artrit eklem iltihabı anlamına gelir. Bu iltihap eklem içinde kızarıklık, sıcaklık, şişlik ve ağrıya neden olur.

RA ayrıca deri, gözler, akciğerler, kalp, kan, ya da sinirleri etkileyebilir.

RA uyarı işaretleri vardır

Romatoid artrit herkesi farklı etkiler. Bazıları için, eklem semptomları birkaç yıl içinde yavaş yavaş gelişebilir. Diğerlerinde, bu hızlı bir şekilde gelebilir.

Bazı insanlar kısa bir süre için romatoid artrit ve sonra belirtiler yok demektir remisyon geçebilir.

Herkes RA alabilirsiniz. Dünyadaki birçok insanın yaklaşık% 1’ini etkiler.

Hastalık iki ila üç kat daha sık kadınlarda erkeklerden daha, ama erkekler daha ağır semptomlar sahip olma eğilimindedir.

Genellikle orta yaşlarda başlar. Ama aynı zamanda yaşlı genç çocuk ve bunu elde edebilirsiniz.

Doktorlar kesin nedeni bilmiyoruz. Bir şey eklemleri ve bazen diğer organları saldırmak için bağışıklık sistemini tetiklemek gibi görünüyor. Bazı uzmanlar, bir virüs ya da bakteri o eklemleri saldırı neden bağışıklık sistemini değişebilir olduğunu düşünüyorum. Diğer teoriler bazı kişilerde, sigara romatoid artrite neden olabileceğini düşündürmektedir.

Bazı genetik desenler diğerlerinden daha RA almak için bazı insanlar daha muhtemel hale getirebilir.

Bağışıklık sistemi hücreleri, sinovyum denilen eklem ve eklem-astar dokusu içine kandan taşıyın. Onlar geldiğinde, bu bağışıklık sistemi hücreleri (kemiklerin ucundaki yastıklama malzemesi) kıkırdak aşağı giyer tahriş, neden inflamasyon oluşturmak. Kıkırdak aşındıkça, kemikler arasındaki boşluk daralır. daha kötü olur gibi, kemikler birbirlerine karşı ovmak olabilir.

Ortak zarının iltihaplanması şişmesine neden olur ve eklem içinde sıvı yapı oluşturur. astar genişledikçe, o kemiği zarar verebilir.

Bütün bunlar ortak dokunmak çok acı şişmiş ve sıcak hale gelmesine neden.