serviks kanseri anlamak: Temel

Serviks kanseri sadece vajina (Şekil 1) Yukarıda, serviks kanseri, bir kadının rahmine alt kısmında dar boyunlu olduğunu. Serviks rahmi vajinaya bağlar.

serviks kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

temeller

Belirtileri

tedavi

önleme

displastik hücreler (malign) kanserli hale geldiğinde, ilk saptanabilir aşama karsinoma in situ olan (CIS) – non-invaziv serviks kanseri. kanser hücreleri çoğalmaya olarak, bazı yakın dokuya yayılmış serviks astar, işgal ve kan ya da lenf sistemine girebilirler. Bu durumda, vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

genellikle karsinoma in situ haline displazi için uzun yıllar alır gibi, çoğu zaman invaziv olmak serviks kanseri için aylar hatta yıllar alır. (HIV kadınlarda bu ilerleme daha hızlı olabilir.) Çünkü her zamanki yavaş ilerleme nedeniyle Pap testinin – ABD’de son derece etkili, yaygın olarak kullanılabilir tarama testi – Rahim ağzı kanseri kanser en az tehdit biçimlerinden biridir ve genellikle kolayca prekanseröz aşamalarında teşhis.

Erken yakalanmış, bu tedavi edilebilir. ileri aşamalarında dahil olsa bile, tam bir kür olasılığı ile, en az beş yıl hayatta genel şans, hala% 70 daha iyidir. Kanser uzak organlara yayılır sadece% 20’nin altında beş yıllık sağkalım dalış için prognozu yapar. Tekrarlayan serviks kanseri sağkalım daha da düşük bir şans taşır.

Kanser Derneği invaziv serviks kanserinin yaklaşık 12.900 vaka ABD’de teşhis edilecek ve yaklaşık 4100 kadının her yıl meme kanseri ölme olacağını tahmin ediyor. Noninvaziv servikal kanserler daha commo vardır; onlar dört kez invaziv hastalık daha yaygın olduğu tahmin edilmektedir.

serviks kanserinden ölüm oranları düşmeye devam ediyor. 1950’lerin ve 1990’ların ortalarında arasında, oran% 74 azalmıştır. Bu nedeniyle serviks yüzeyinde hücreleri örnek ve erken anormal değişiklikleri algılamak için bir yol sağlamak için Pap testinin kullanımı çoğunlukla var. oranı bir yıl yaklaşık% 4 oranında bugün azalmaya devam etmektedir. Pap testleri düzenli olarak kullanılmayan diğer ülkelerde, bu ölümün bir daha sık nedenidir.

Temel Tarama Her Kadın İhtiyaçları Testleri