Superfoods nedir?

En popüler ve süper gıdalar olarak bilinen 10 tanesinin sağlık taleplerinin arkasındaki kanıtları inceliyoruz.

Sözde, çünkü “süper gıda” konusunda resmi bir tanım yok ve AB, bilimsel kanıtlarla desteklenmedikçe ambalajla ilgili sağlık taleplerini yasaklamıştı.

Fakat bu, pek çok gıda markasının akademisyenlere ürünlerinin sağlığa faydalarını araştırmak için fon sağlamasını engellemedi.

Süper gıda eğilimi, diyet de dahil olmak üzere sağlıklı yaşam tercihlerinin kalp hastalığı, felç ve kanser gibi kronik hastalık riskimizi azaltabileceği gerçeğinden yararlanmaktadır.

Dengeli bir diyetin önemi

Superfood ‘veya’ süper diyet ‘?

Diyetisyenler, “superfood” teriminden kaçınırlar ve vurgu, Eatwell plakası tarafından gösterildiği gibi sağlıklı dengeli bir diyet üzerinde olduğu “süper diyetler” den bahsetmeyi tercih eder.

Gıda endüstrisi, bazı gıdaları yemenin, yaşlanmayı yavaşlatabileceğini, depresyonun önünü açabileceğini, fiziksel kabiliyetimizi ve hatta istihbaratımızı artırabileceğini ikna etmek istiyor.

Çoğumuz, belirli bir antioksidan içeren tek bir meyve veya sebze yemenin hastalıklı bir hücre zapt edeceğine inanmak istiyoruz.

Sorun şu ki, süperfoodlar üzerine yapılan çoğu araştırmada, doğal haldeki gıdada bulunmayan konsantrasyonlarda kimyasallar ve özütler test edilir.

Örneğin, sarmısak, kolestrol ve kan basıncını düşürmeye yardım ettiği iddia edilen bir besin maddesi içeriyor. Ancak, laboratuardaki dozları karşılamak için günde 28 karanfil yemek yemeniz gerekir – hiçbir araştırmacı henüz denemek için cesur olmadı.

Sağlıklı beslenme için sekiz ipucu

Son yıllarda süper gıda statüsüne yükseltilen gıdalar, antioksidan (beta-karoten, vitamin A, C, E, flavanoidler ve selenyum) ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Antioksidanlar, her yaşayan hücrede doğal olarak üretilen ve hücre hasarına neden olduğu bilinen kimyasal maddeler olan serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korunması düşünülen kimyasallardır.

Bununla birlikte, bu ve antioksidanların diğer sağlık yararları hakkındaki kanıt yetersizdir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), 2011’deki bilimsel kanıtların bir incelemesinde (PDF, 188kb), laboratuarda gözlenen serbest radikallerin antioksidan etkisinin insan sağlığına fayda sağladığına dair bir bulgu bulmadı.

Öte yandan, bazı araştırmalar, bazı antioksidan takviyelerinin zararlı olabileceğini önermektedir (PDF, 2.72Mb).

Bir “mucize yemeği” kavramı bir fantazi olmaya devam ederken, obezite ve alkolün, uzun süreli büyük hastalıkların en yaygın iki nedeni ve erken ölüm riski taşıdığı oldukça iyi bilinmektedir.

Superfoods: kanıt

Diyet sağlığımızda önemli bir rol oynamaktadır, ancak bireysel gıdalara aşırı odaklanmanın sağlıksız yemeyi teşvik edebileceği endişesi bulunmaktadır.

İngiliz Diyetetik Derneği (BDA) diyetisyeni ve sözcüsü Alison Hornby, ‘süper gıdalar’ etiketli olanlar da dahil olmak üzere hiçbir gıda, sağlıksız beslenmeyi telafi edebiliyor.

İnsanlar yanlışlıkla bir süper gıdayı yiyerek sağlıksız gıdalardan kaynaklanan hasarları ‘geri alabileceklerine’ inanırsa, sağlıksız rutin seçimler yapmaya ve uzun süreli hastalık riskini artırmaya devam edebilirler.

‘Süper yiyecekler’ etiketli olanlar da dahil olmak üzere hiçbir yiyecek, sağlıksız yemeyi telafi edebilir

Alison Hornby

Diyetisyenler, “süper gıdalar” teriminden kaçınır ve meyve ve sebze bakımından zengin ve dengeli bir beslenme vurgusu yapıldığı “süper diyetler” den bahsetmeyi tercih eder.

Akdeniz diyetinin bazı kronik hastalıkların riskini azaltabileceğini ve ömrünü uzatabileceğini gösteren iyi kanıtlar vardır.

Bu diyet, tipik Batılı diyetten çok sayıda meyve ve sebze, zeytinyağı ve baklası ve daha az et ve süt gıdaları içerir.

Hornby der ki: “Sağlıklı tutmak söz konusu olduğunda, mucizeleri gerçekleştireceği umuduyla herhangi bir yiyeceğe konsantre olmam en iyisidir.

Büyük gıda gruplarından işlenmemiş tüm gıdalar ‘süper’ olarak düşünülebilir. Tüm bu gıdalar dengeli bir diyetin parçası olarak kullanışlıdır.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini alabilmeniz için Eatwell Rehberinde tarif edildiği gibi çeşitli yiyecekler yemelisiniz. Günde beş porsiyon meyve ve sebzeyi elde etmeye odaklanmak, başlamak için mükemmel bir yoldur.

BDA ile, 10 popüler “süperfood” ın sağlık taleplerinin eklenip eklenmediğini görmek için mevcut en iyi araştırmaya baktık. Kanıtları görmek için aşağıda listelenen gıdaları tıklayın

06/07 /

06/07 /

Bu pratik gıda ve beslenme önerileri ile sağlıklı bir diyet yolunda başlayın

En popüler superfoodlar hakkında yapılan sağlık taleplerinin ardındaki kanıtları inceliyoruz