tanı ve tedavi – klamidya anlamak

Eğer bel soğukluğu var şüpheleniyorsanız, doktorunuz çeşitli mevcut yöntemlerden birini kullanarak servikal veya penil akıntı veya idrar test etmek isteyebilirsiniz.

Klamidya hakkında bilinmesi gerekenler

temeller

Belirtileri

Tanı ve Tedavi

önleme

Hamile kadınlar da rutin laboratuvar çalışmalarının bir parçası olarak test edilmelidir.

Eğer klamidya tanısı varsa, doktorunuz ağızdan antibiyotik reçete edecektir. azitromisin yada 7 ila 14 gün boyunca günde iki kez doksisiklin alarak bir tek doz ya da HIV için olmadan aynı en yaygın tedavi ve aşağıdakilerden.

tedavi ile, enfeksiyon yaklaşık bir hafta içinde temizlemek gerekir. Eğer ilaç tüm almış ve daha iyi hissetseniz bile antibiyotik alarak bitmiyor kadar en az 7 gün boyunca seks yok.

Doktorunuz ayrıca eşinizin (ler) yanı sıra reinfeksiyonu ve hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için tedavi edilmesi tavsiye eder.

Böyle pelvik inflamatuar hastalık gibi ciddi enfeksiyonlara, kadınlar intravenöz antibiyotik antibiyotik ya da hastaneye daha uzun seyrini gerekebilir. Bazı şiddetli pelvik enfeksiyonlar antibiyotik tedavisine ek olarak cerrahi tedavi gerekebilir.

Eğer enfeksiyon gitti emin olmak için üç ay sonra yeniden test olsun emin olun. eşiniz tedavi ve enfeksiyon serbest görünüyor olsa bile bunu yapın.

KAYNAKLAR

Mayo Clinic: “Chlamydia.”

AMA: “Klamidya Tarama: Bir Rutin test edin.”

CDC: “Chlamydia – CDC Fact Sheet.”

Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları National Institutes: “. Chlamydia”