tonometre

Bir tonometri testi göz içi basıncı (GİB) denir gözünüzün iç basıncı ölçer. Bu test, glokom göz (optik sinir) arkasındaki sinir zarar vererek körlüğe neden olabilir bir göz hastalığı kontrol etmek için kullanılır. optik sinir hasarı gözün üzerinden düzgün bir şekilde tahliye yok bir sıvı birikmesi neden olabilir.

Aplanasyon (Goldmann) tonometre. tonometre Bu tip nazikçe göz basıncını ölçmek için korneanın kısmını düzleştirmek için küçük bir prob kullanır ve bir mikroskop gözünüze bakmak için bir yarık lamba çağırdı. gözünüze basınç senin kornea düzleştirmek için gereken ne kadar kuvvet ile ölçülür. tonometre Bu tür çok hassas ve genellikle basit bir tarama testinden sonra GİB’i ölçmek için kullanılan bir artış GİB’in bulur (hava-puf tonometre gibi); Elektronik girinti tonometre. Elektronik tonometre artan GİB kontrol etmek için daha sık kullanılmaktadır. Bu çok hassas olmasına karşın, elektronik tonometre sonuçlar aplanasyon tonometresi farklı olabilir. Doktorunuz hafifçe kornea üzerinde doğrudan bir kalem gibi görünen bir aracın yuvarlak ucunu yerleştirir. GİB’in okuma küçük bir bilgisayar panelde gösterir; Temassız tonometre (pnömotonometre). Nonkontakt (veya hava-puf) tonometre göz dokunmak ancak kornea düzleştirmek için hava bir nefes kullanır. tonometre Bu tip göz içi basıncını ölçmek için en iyi yol değildir. Ancak genellikle yüksek GİB kontrol etmek için basit bir yol olarak kullanılan ve çocukları sınamak için en kolay yoludur edilir. tonometre Bu tür göz damlaları uyuşturucu kullanmaz.

glokom riskini artırır artan göz içi basıncı (GİB), kontrol etmek için düzenli göz muayenesinin bir parçası olarak; glokom tedavisi kontrol etmek için. Tonometri ilaç doktor tarafından belirlenen belli bir hedef basınç aşağıda GİB’nın olup olmadığını görmek için de kullanılabilir.

Tonometre yapılabilir