Tüberküloz nedir? resim, tanı, nedenleri

yaygın TB olarak bilinen Tüberküloz, vücudunuzun herhangi bir organ için lenf düğümleri ve kan yoluyla yayılabilir bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık akciğer bulunmaktadır. bakteriler vücutta inaktif formda yaşayabilir, çünkü TB maruz kalan çoğu kişi belirtileri ortaya asla. Bağışıklık sistemi, HIV veya yaşlı yetişkinlerde olan kişilerde olduğu gibi, zayıflar Ama eğer, TB bakterileri aktif hale gelebilir. onların aktif durumda, TB bakterileri bulaştırmak organlarda doku ölümüne neden olur. tedavi edilmediği takdirde aktif verem hastalığı ölümcül olabilir.

tüberküloz neden olan bakteriler havada iletilir, çünkü hastalık bulaşıcı olabilir. Enfeksiyon böyle yaşayan ya da aktif hastalığı olan biriyle yakın kesimlerde çalışarak olduğu gibi, bir gün için günlük bazda TB birine maruz kalırsanız ortaya en olasıdır. Bakteriler genelde vücudu istila sonra (inaktif) gizli kalmak çünkü o zaman bile, TB ile enfekte insanların sadece az sayıda hiç aktif hastalık olacak. Latent TB enfeksiyonu denen olacak kalan – enfeksiyon belirtisi göstermediği ve hastalık aktif hale sürece, başkalarına hastalığın yayılmasına mümkün olmayacaktır.

Bu gizli enfeksiyonlar sonunda aktif hale gelebilir, çünkü belirti olmadan bile insanlar tıbbi tedavi almalıdır. aktif hale gelmeden önce ilaç inaktif bakteri kurtulmak yardımcı olabilir.

KAYNAK; Montefiore Tıp Merkezi, New York, NY; Hastalık Kontrol Merkezleri; Dünya Sağlık Örgütü; Ulusal Tıp Kütüphanesi.