türkiye alıcının kılavuzu

Eğer taze hindi satın alıyoruz sağlamanın en iyi yolu Fata bakmak € “derin sarı, asla gri ya da mantı beyaz olmalıdır olduğunu. paket de sarılmış ve sızıntı arınmış olduğundan emin olun. Ve paket üzerinde tarihini kontrol etmeyi unutmayın.

Bir hindi bonfile meme kaburga tarafına gelen bir all-beyaz bir parçasıdır. Tenderloins genellikle 7 ila 14 ons her tartın. Deneyin ızgara veya kavrulmuş. onlar ekledi çözüm olmadan daha sodyum yüksek konum “eklenen sodyum solutionâ € ile” gelişmiş “olan o önlemek için dikkatli etiketini kontrol edin.

Zemin hindi eti toprağa hafif aromalı bir alternatiftir. hindi göğsü, sadece yapılan açık ve koyu et ve% 99 -lean yapılan% 93 -lean, Opt. o suludur ve daha lezzetli olduğu için biz% 93 -lean tercih ederim. Eğer% 99 -lean zemin hindi kullanırsanız, 30 kalori, 5 1/2 gram toplam yağ, 2 gram doymuş yağ ve hizmet başına 20 miligram kolesterol tasarruf edersiniz.

Türkiye pirzola ve scallopini hindi göğsü, ince, çabuk pişirme kesimler bulunmaktadır. bir markanın pirzola başka markanın scallopini kadar ince olabilir ama Scallopini, pirzola genellikle daha incedir. Hızla sautÃthem ve tava soslu üst veya bir sandviç bunları yapmak sautÃed ıspanak, hazırlanan marinara ve erimiş yarı yağsız mozzarella ile tepesinde.

Sıcak ve tatlı İtalyan hindi sosis bağlantıları çoğu süpermarketlerde diğer kümes hayvanları ürünleri ile bulunabilir. Hem normal sarımsak ve anason veya rezene tohumu ile görmüş, ama sıcak versiyonu sıcak kırmızı biber bir ilave tekme var edilir.

bir bütün kuş satın alırken, hindi suyu, stok, su, baharat, tuz ve / veya diğer lezzet içeren bir solüsyon enjekte edilir, yani “kendi kendini kötek” geleneksel kuşlar sık ​​sık “ön-basted” veya olduğunu düşünün . Bu kuşun net ağırlığının kadar yüzde 3 hesap. Etiket çözeltisi içinde tüm malzemeyi içermelidir.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba