Wasabi: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Kaşık otu wasabi, Eutrema japonica, Eutremia wasabi, Gochunaengi, Japon Horseradish, Japanischer Meerrettich, Wasabia japonica.

Wasabi Japonya’ya özgü bir üründür. Şimdi Tayvan ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere diğer ülkelerde yetiştirilir. Wasabi ağırlıklı olarak kökleri için yetiştirilir. kökler Soslar ve güçlü ve baharatlı lezzet var çeşniler hazırlamak için kullanılır; İnsanlar kalp hastalığı, kanser ve osteoporozun önlenmesi için ağız yoluyla wasabi almak; Wasabi güçlü bir baharat olarak gıda kullanılır.

Wasabi antibakteriyel, anti-kanser ve anti-inflamatuar etkilere sahip gibi görünmektedir. Aynı zamanda kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kemik büyümesini teşvik gibi görünüyor.

Yetersiz Kanıt fo; Kalp hastalığı önleme; Kanser; osteoporoz; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için wasabi oranı için gereklidir.

güvenli veya olası yan etkileri ne olabileceğini bilmek wasabi hakkında yeterli güvenilir bilgi yoktur; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve meme -Besleme: Hamile veya emziren iseniz wasabi alarak güvenliği konusunda yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; kanama bozuklukları: Wasabi kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Teoride, wasabi kanama bozukluğu olan kişilerde kanama riskini ve morarma artırabilir; Cerrahi: Wasabi kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Teoride, wasabi ameliyat sırasında çok fazla kanamaya neden olabilir. ameliyat öncesi bir ilaç olarak, en az 2 hafta wasabi bırakabilirler.

Şu anda WASABI Etkileşimler için hiçbir bilgiye sahip

wasabi uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda (erişkinlerde / çocuklarda) wasabi için doz uygun bir aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve dozlarda önemli olabilir. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın emin olun.

Referanslar

Weil M.J., Zhang, Y., ve Nair wasabi içinde desulfosinigrin çoğalan M.G. Kolon kanseri (Wasabia japonica). Nutr Cancer 200; 48 (2): 207-213.

Depree JA, Howard TM, Savage GP. wasabi uçucu sülfür bileşikleri (Wasabia japonica) Lezzet ve ilaç özellikleri. Gıda Res Int 199; 31 (5): 329-337.

Eid SR Crown ED, Moore EL Liang HA, Choong KC, Dima S, Henze DA Kane SA, Kentsel MO. HC-030.031, bir TRPA1 seçici antagonisti, inflammatory- ve nöropati-kaynaklı mekanik aşırı duyarlılık azaltır. Mol Ağrı 200; 04:48.

Hou DX Fukuda, M., Fujii, M. ve Fuke, nikotinamid adenin dinükleotid fosfat Y. Transkripsiyonal düzenleme 6- (methylsufinyl) heksil izotiosiyanad sıçan hepatom hücrelerinde, kinon oksidoredüktaz, wasabi etken bileşen (Eutrema wasabi Maxim). Cancer Lett 200; 161 (2): 195-200.

Evcil Japon horseradish, Wasabi bölgesindeki Morimitsu, Y., Hayashi, K., Nakagawa, Y., Fujii, H., Horio, F., Uchida, K., ve Osawa, T. Antiplatelet ve antikanser izotiyosiyanatlar. Makine Yaşlanma Dev 200; 116 (2-3): 125-134.

Japon iç turp, wasabi içinde Morimitsu, Y., Hayashi, K., Nakagawa, Y., Horio, F., Uchida, K., ve Osawa, T. Antiagregan ve antikanser izotiyosiyanatlar. Biofactors 200; 13 (1-4): 271-276.

Nabekura, T., Kamiyama, S ve Kitagawa, P-glikoprotein fonksiyonu diyet kimyasal yoldan önleyici fitokimyasallar S. etkileri. Biochem Biophys Res Commun 200; 327 (3): 866-870.

insan Nomura, T., Shinoda, S., Yamori, T., Sawaki, S. ve Nagata, I., Ryoyama, K., ve Fuke, Y. Seçici duyarlılığı türetilmiş Wasabi 6- (metilsülfinil) heksil izotiyosiyanat göğüs kanseri ve melanoma hücre çizgileri, in vitro incelenmiştir. Kanser Önceki 200 Algılama; 29 (2): 155-160.

Shin I. S., Masuda, H., ve Naohide, Helicobacter pylori karşı wasabi (Wasabia japonica) K. Bakterisidal aktivitesi. Int J Food Mıcrobıol 200; 94 (3): 255-261.

Watanebe, M., Ohata, M., Hayakawa, S. Isemura, M., Kumazawa, S., Nakayama, T., Furugori, M. ve Kinae, 6-methylsulfinylhexyl izotiyosiyanat N. belirlenmesi gibi bir apoptoz- wasabi’ait bileşeni uyarılması. Phytochemistry, 200; 62 (5): 733-739.

Weil M.J., Zhang, Y., ve Nair M.G. tümör hücre proliferasyonu ve horseradish siklooksijenaz inhibe edici madde (Armoracia rusticana) ve wasabi (Wasabia japonica). J Agric Food Chem 200; 53 (5): 1440-1444.

Yamaguchi, kemik metabolizması ve osteoporozun önlenmesinde gıda faktörleri M. düzenleyici mekanizmadır. Yakugaku Zasshi, 200; 126 (11): 1117-1137.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon